17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu budownictwo czynszowe

Budownictwo czynszowe ze wsparciem BGK – inwestycje głównie w dużych miastach

Od listopada 2015 roku do końca lutego do Banku Gospodarstwa Krajowego wpłynęło 59 wniosków w ramach rządowego programu wsparcia dla budownictwa czynszowego. Wśród inwestorów dominują TBS-y, a ponad połowa tanich mieszkań na wynajem ma powstać w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.

Warunki mieszkaniowe Polaków – jak się różnią?

Nowy program BGK jest skierowany do osób o umiarkowanych dochodach, które nie kwalifikują się do otrzymania mieszkań komunalnych, ale nie osiągają dochodów, umożliwiających zaciągnięcie kredytu na zakup mieszkania lub nie kwalifikują się do objęcia programem Mieszkanie dla Młodych. Wynajem mieszkania z limitowaną stawką czynszu może być w takiej sytuacji atrakcyjnym rozwiązaniem. BGK oferuje preferencyjne warunki kredytowe inwestorom zdecydowanym budować tanie mieszkania czynszowe i tym samym realizować politykę mieszkaniową gmin. O finansowanie mogą się ubiegać towarzystwa budownictwa społecznego, spółki gminne oraz spółdzielnie mieszkaniowe.

Sprawdź ABC zakupu nowego mieszkania

Nowy program zapewnia kredytobiorcom bardzo korzystne warunki finansowania: okres spłaty kredytu do 30 lat oraz oprocentowanie preferencyjne na poziomie stopy WIBOR 3M bez marżywyjaśnia Anna Czyż, rzecznik prasowy BGK.

TBS-y najbardziej aktywne

BGK przeznaczy na ten cel 4,5 mld zł, które zostanie rozdysponowane w 10 corocznych edycjach. Pierwsza tura naboru wniosków zakończyła się 29 lutego. W efekcie 45 inwestorów złożyło 59 wniosków na łączną kwotę 374 mln zł. Dotyczą one finansowania budowy 2996 mieszkań, a inwestycje opiewają łącznie na 591 mln zł.

Nowy program wymaga od inwestorów zawarcia umowy z gminą i uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę przed złożeniem wniosku oraz przeznaczenia co najmniej 50% finansowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci wyjaśnia Anna Czyż.

Stąd wielu potencjalnych wnioskodawców nie zdążyło przygotować niezbędnej dokumentacji przed zakończeniem naboru (krótki czas między wejściem w życie ustawy, a terminem zakończenie przyjmowania wniosków). Z tego powodu BGK traktuje pierwszą edycję programu jako rozruchową, czyli tzw. „termin zerowy” i liczy, że kolejne będą cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem.

Dowiedz się jak wybrać sprawdzonego dewelopera

Wielu inwestorów złoży wnioski w kolejnym terminie, ponieważ oczekuje na pozwolenia na budowę, przekazanie gruntów bądź dokapitalizowanie zakłada Dariusz Stachera, dyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK.Z naszych rozmów z inwestorami wynika, że niektóre podmioty i gminy oczekują również na zmianę przepisów w zakresie wymogu przeznaczania mieszkań dla najemców z dziećmi lub wprowadzenie możliwości finansowania mieszkań w formule najmu z docelową własnością – dodaje Agata Gocłowska, wicedyrektor departamentu budownictwa społecznego BGK.

Najbardziej aktywne w pozyskiwaniu wsparcia do BGK okazały się towarzystwa budownictwa społecznego, na które przypada 55 z 49 złożonych wniosków. Trzy wnioski złożyły spółki gminne, a jeden spółdzielnia. Najwięcej planowanych inwestycji dotyczy województwa zachodniopomorskiego (20% mieszkań objętych wnioskami), śląskiego (17%), mazowieckiego (16%), dolnośląskiego (12%) oraz wielkopolskiego (10%).

Ceny mieszkań w Polsce rosną. Gdzie najszybciej?

Pierwsze mieszkania już w przyszłym roku

Z analiz BGK wynika, że 52% mieszkań powstanie w dużych miastach, liczących powyżej 100 tys. mieszkańców. 45% inwestycji zlokalizowanych jest w miastach średniej wielkości (od 20 tys. do 100 tys. mieszkańców). Departament budownictwa społecznego BGK liczy jednak, że aktywność małych miast wzrośnie. Wskazują na to doświadczenia z poprzednich lat – z pomocą zlikwidowanego Krajowego Funduszu Mieszkaniowego w małych miastach wybudowano ok. 9% mieszkań. Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z planem, pierwsze mieszkania z nowego programu społecznego budownictwa czynszowego mają zostać ukończone już w 2017 roku.

Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego weryfikuje wiarygodność kredytową wnioskodawców, aby w dalszej kolejności przeprowadzić pełną analizę ich sytuacji ekonomiczno-finansowej oraz ocenić inwestycje. We wrześniu BGK przeprowadzi nabór wniosków w ramach drugiej edycji programuzapowiada Anna Czyż.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz