25 maja 2024
zdjęcie do artykułu jak tanio urządzić mieszkanie

Jak tanio urządzić mieszkanie?

Urządzenie mieszkania to spory wydatek. Materiały wykończeniowe, wynagrodzenie ekip czy w końcu meble i dodatki do domu – to wszystko pochłania często ogromne środki. Na szczęście urządzenie swojego gniazdka wcale nie musi doszczętnie zrujnować twojego budżetu. Jak tanio urządzić mieszkanie?

Mieszkanie na starówce – czy to dobry pomysł?

Ważny jest plan

O ile na fantazję w aranżacji wnętrza mogą sobie pozwolić jedynie osoby z grubym portfelem, o tyle mały budżet wymaga rygoru oraz dobrego planu. Bez względu na to, czy zastanawiamy się, jak urządzić małe mieszkanie czy duże, niezbędne będzie w pierwszej kolejności opracowanie harmonogramu prac i wydatków. Tutaj warto rozważyć dwa odmienne podejścia:
– urządzenie mieszkania od A do Z w krótkim czasie,
– urządzanie mieszkania etapami w zależności od zasobów finansowych.
Celem pierwszej opcji jest szybkie uzyskanie efektu, co wymaga rezygnacji z pewnych rozwiązań ze względu na koszty. Drugi sposób pozwala zastosować wszystkie rozwiązania, jednak ze względu na skromny budżet zakupy i prace należy rozłożyć nawet na kilka miesięcy.

Samodzielnie czy z architektem?

Do aranżacji wnętrz warto zatrudnić architekta. Wydaje Wam się, że to zbędny wydatek? Nic bardziej mylnego! Fachowiec nie tylko pomoże dobrać meble, ale zrobi też zestawienie potrzebnych materiałów i wykona rysunki techniczne, dzięki którym ekipa budowlana sprawnie przeprowadzi prace. Architekt jest niezbędny do aranżacji kuchni i łazienki. Wy macie wizję, on wie, czy jest ona możliwa do realizacji. Dzięki temu nie będziecie kupować np. dwóch umywalek, bo pierwsza okazała się za duża, i nie będziecie kuć pomalowanych już ścian, bo światło powinno jednak być w innym miejscu.

Wielofunkcyjne meble

Kreatywne podejście do aranżacyjnych zadań sprawdza się zwłaszcza przy urządzaniu małych wnętrz. Jeśli zastanawiamy się, jak urządzić kawalerkę czy jak urządzić mały pokój, warto postawić na wielozadaniowe meble, które z powodzeniem będą pełnić różne funkcje. Takim meblem na pewno będzie wspomniane już łóżko z miejscem do przechowywania. Świetnie sprawdzi się także rozbudowane biurko, które może także łączyć funkcję regału na książki i tym podobne. Konieczne jest także miejsce na przechowywanie ubrań. Na pewno nie powinniśmy się decydować na szafy z drzwiami przesuwnymi, których otwieranie wymaga dodatkowej przestrzeni. Sprawdzą się za to klasyczne szafy, których dodatkowym atutem będą szuflady. Z pomocą organizerów do szaf łatwo stworzymy prosty i funkcjonalny mebel, z którego doskonale będzie się korzystać.

Jak urządzić małe mieszkanie, aby wydawało się większe?

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Wiele prac przy urządzaniu mieszkania możemy wykonać samodzielnie, co również pozwoli nam oszczędzić i nada naszemu mieszkaniu osobistego charakteru. W internecie można znaleźć wiele inspiracji na domowe meble, czy dekoracje DYI. Warto też szukać okazji na wyprzedażach – może się okazać, że uda nam się upolować prawdziwą perełkę w bardzo korzystnej cenie.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz