17 kwietnia 2024
zdjęcie do artykułu tbs buduje mieszkania w Katowicach

Katowickie TBS oddaje do użytku mieszkania na wynajem z opcją wykupu

To pierwsze tego typu mieszkania w Katowicach. Na Giszowcu oddano do użytku mieszkania w ramach „Osiedla pod Kasztanami”. 24 mieszkania przy ulicy Górniczego Stanu mają wyjątkowe charakter, bo najemcy ostatecznie będą mogli stać się ich właścicielami.

Osiedle powstało przy ul. Górniczego Stanu. Jego budowa rozpoczęła się w 2017 roku, a pierwsi najemcy otrzymali klucze w sierpniu tego roku. Osiedle pod Kasztanami to pierwsza inwestycja KTBS-u w ramach programu Mieszkanie na Wynajem z dojściem do własności. Formuła ta umożliwia systematyczną spłatę ceny mieszkania w ramach czynszu oraz wykupienie go w okresie od pięciu do dwudziestu lat od momentu przystąpienia do programu. Inwestor oddał mieszkańcom lokale w stanie deweloperskim, czyli do wykończenia. W podobnej formule będą dostępne mieszkania w ramach inwestycji realizowanej przy ul. Krasińskiego.

Katowice – przyjazny rynek nieruchomości

Osiedle pod Kasztanami to łącznie 24 mieszkania, z czego 5 jest jeszcze wolnych. Wielorodzinne budynki mieszkalne wybudowane są u zbiegu ulic Górniczego Stanu i Pod Kasztanami, nawiązują do zabytkowej zabudowy Giszowca. Największe lokale z oferty mają prawie 99 m kw. Wszystkie lokale mają również przydomowy ogródek oraz miejsce postojowe w cenie. Spółka podaje, że koszt nabycia mieszkania łącznie z udziałem w gruncie, miejscem postojowym i marżą KTBS to obecnie średnio ok. 6 tys. zł/m² brutto.

Wynajmujący ma jednak spełnić dwa podstawowe warunki – musi rozliczać się z podatku dochodowego w Katowicach oraz wykazywać odpowiedni dochód na gospodarstwo domowe, a ten określa regulamin programu.

Osoby zainteresowane wynajmem mieszkania przed zawarciem umowy najmu są obowiązane do wpłaty partycypacji, która stanowi 50 proc. kosztów budowy. Z kolei przy podpisywaniu umowy najmu najemcy wnoszą także kaucję zabezpieczającą najem w wysokości 6-krotności czynszu podstawowego.

Jak ustalić czynsz najmu?

Mieszkania przy ul. Górniczego Stanu powstały według nowej formuły. Prezes KTBS mówi, że spółka będzie ją powtarzać, bo takie jest zapotrzebowanie rynku. Mieszkanie na Osiedlu pod Kasztanami powstaje na zasadzie partycypacji na poziomie 2 tysięcy złotych za metr kwadratowy i czynszem na poziomie 20 złotych za metr kwadratowy, ale z opcją dojścia do własności.

Miasto, które posiada przeważającą większość udziałów w KTBS chce, by tego typu inwestycje spółki były uzupełnieniem oferty dużych inwestorów prywatnych. – Z jednej strony aktywnie działają deweloperzy, którzy sprzedają mieszkania. Z drugiej strony podejmujemy wiele działań jako miasto – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Podjąłem decyzję o zmianie kryteriów w programie mieszkanie za remont, w którym nowością jest także możliwość wykupienia mieszkania. Zbudowanych zostanie także tysiąc lokali w ramach programu Mieszkanie Plus. Świetnym uzupełnieniem tej oferty są mieszkania Katowickiego TBS, który w ramach inwestycji na Giszowcu wprowadza bardzo atrakcyjną ofertę wynajmu dla osób, które nie mogą dokonać zakupu na wolnym rynku. Chcemy, by te wszystkie działania stały się impulsem dla osób, które uczą się i pracują w Katowicach, aby tu także zamieszkały, założyły rodziny – dodaje prezydent.

W Gdańsku powstaje coraz więcej luksusowych apartamentów

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz