14 listopada 2024
zdjęcie do artykułu koniunktura na rynku nieruchomości biurowych

Koniunktura na rynku nieruchomości biurowych

Na rynku nieruchomości wciąż odnotowywana jest wysoka aktywność deweloperów w segmencie obiektów biurowych. Przeciętna absorpcja powierzchni biurowych na rynku nieruchomości pozostaje na zadowalającym poziomie, co determinuje firmy do zgłaszania projektów nowych inwestycji i stawiania kolejnych biurowców.

W Polsce powstaje coraz więcej mieszkań – czy taki trend się utrzyma?

Najwięcej biurowców w Warszawie

Nasycenie popytu w tym segmencie rynku nieruchomości rozkłada się jednak nierównomiernie na mapie kraju. W przypadku Warszawy powoli odnotowuje się nadpodaż powierzchni biurowej nad zgłaszanym popytem. Stolica jest zazwyczaj prekursorem trendów i tendencji obserwowanym z opóźnieniem w pozostałych regionach kraju. W Warszawie boom na rynku nieruchomości biurowych trwa już od dłuższego czasu. Według planów, w stolicy powinno w 2015 r. powstać 360 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Oznacza to więc rekordowy przyrost podaży biurowców na przestrzeni ostatnich lat. Pierwsze półrocze 2015 r. jest zdecydowanie lepiej oceniane, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, również pod względem zawartych umów najmu. Według raportu opracowanego przez Cushman & Wakefield, liczba umów najmu po pierwszym półroczu jest o połowę wyższa niż w roku 2014. Liczba zawartych transakcji oscylowała w granicach 380-390 tys. m kw. Głównymi klientami dla nowo powstających biurowców są firmy z sektora bankowego, ubezpieczeniowego i finansowego.

Sprawdź, jak obliczyć rentowność inwestycji w wynajem

Wśród największych projektów deweloperskich, które zostały zrealizowane ostatnio w Warszawie znajduje się m.in. obiekt zlokalizowany przy ul. Postępu 14. Na rynku warszawskim wciąż odnotowywane są tendencje wzrostowe, co jednak przekłada się na obniżanie stawek czynszów. W pierwszej połowie 2015 r. stawki czynszów wahały się w granicach ok. 15-25 EUR. Konsekwentnie, priorytetowym atrybutem determinującym ceny najmu powierzchni biurowej jest lokalizacja obiektu. W przypadku biurowców położonych poza centrum stawki czynszu potrafią być nawet o połowę niższe. Deweloperzy oferujący wynajem powierzchni w mniej popularnych lokalizacjach są zdecydowanie bardziej skorzy do upustów oraz tworzenia specjalnych zachęt cenowych.

Większość realizowanej powierzchni dotyczy biurowców, które zasilają rynek najmu. Znacznie mniejszy odsetek nowo powstającej powierzchni biurowej stanowi bezpośrednią własność firm.

Czy warto w Polsce kupić lokal usługowy? Przeczytaj na Relist.pl

Segment nieruchomości biurowych się rozwija

Według prognoz, wysoka aktywność deweloperów będzie utrzymywała się również w kolejnych miesiącach. Niewykluczone jednak, że przyrost nowej podaży będzie pogłębiał zjawisko zwalniającej absorpcji na stołecznym rynku. W obecnej chwili wskaźnik pustostanów oscyluje w granicach 16-17 proc. Warto zauważyć jednak, że nie wynajęta powierzchnia pochodzi przede wszystkim ze starszych biurowców, które są gorzej wyposażone od tych nowo powstałych w ostatnich miesiącach.

Rynek nieruchomości biurowych jest przede wszystkim skoncentrowany w Warszawie oraz pozostałych większych aglomeracjach miejskich. Zasoby powierzchni biurowej zwiększyły się w ostatnim czasie także w Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu, Katowicach, Łodzi i Poznaniu. Co więcej, w miastach regionalnych obserwuje się wyraźny przyrost nowych transakcji. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. wolumen transakcji wyniósł (zgodnie z raportem Cushman & Wakefield) 59 proc. powierzchni wynajętej przez cały 2014 r.

Jak wygląda rynek nieruchomości zabytkowych w Polsce?

Drugim po Warszawie największym rynkiem w segmencie nieruchomości jest Kraków, który dysponuje powierzchnią wynoszącą 752 000 m kw. To właśnie w stolicy Małopolski oraz Trójmieście podpisano w ostatnim półroczu znaczną część umów najmu. Warto zauważyć, że absorpcja nowej podaży biurowców w miastach regionalnych oscyluje na znacznie lepszym poziomie. Nowa podaż jest w znacznie szybszy sposób wchłaniana przez rynek. O dobrym zrównoważeniu świadczą również stabilne wskaźniki pustostanów oraz utrzymujący się poziom stawek czynszów. Taka tendencja wynika przede wszystkim z mniejszej konkurencji, która występuje na rynkach regionalnych.

Oceń ten artykuł!

Dodaj komentarz