Jeśli nie mieszkamy w bloku, to zapewne jesteśmy posiadaczami wolnostojącego domu. I choć większości marzy się własny dom z ogródkiem, zimą napotykamy na bardziej kapitałochłonne zabiegi, jakie musimy wykonać przed zbliżającym się sezonem grzewczym.
Sprawdź ofertę nowych mieszkań we Wrocławiu – odwiedź Rynek Pierwotny
Lepiej być przezornym
Każdy dom może nastręczać właścicielom różnych kosztów. W zależności od technologii w jakiej został wykonany oraz od jakości materiałów, jakie zostały użyte do jego wykończenia. Im solidniej, tym lepiej. Jeśli już na etapie budowy zainwestujemy pieniądze w rozsądne rozwiązania dotyczące, np. ogrzewania domu, długo nie będziemy musieli ponosić dodatkowych kosztów związanych z ewentualnymi naprawami.
Zanim nadejdzie zima należy wykonać szereg czynności, które pozwolą ocenić stan zewnętrzny domu a także odpowiedzą na pytanie o techniczny stan posiadanych instalacji. W pierwszej kolejności trzeba zadbać o izolację cieplną, a więc w szczególności o szczelność ścian, dachu i okien, następnie sprawdzić prawidłowość funkcjonowania systemu grzewczego. Wszystkie te elementy ściśle ze sobą współgrają więc pominięcie jednego z nich może powodować konsekwencje dla pozostałych.
Sprawdź, jak obniżyć koszty ogrzewania w sezonie grzewczym
Izolacja cieplna
Ocieplenie budynków, szczególnie tych starszych ma swoje uzasadnienie ekonomiczne i odzwierciedlenie w naszym portfelu. Choć koszt termicznej izolacji ścian to koszt rzędu kilku tysięcy złotych, w kolejnych latach odczujemy spadek wydatków związanych z ogrzewaniem domu. Szczelność elementów konstrukcyjnych budynku, a więc ścian i dachu jest sprawą fundamentalną. To ich solidne wykonanie zaoszczędzi nam dużych nakładów ponoszonych na ogrzewanie. Zazwyczaj do ocieplenia domów stosuje się styropian lub wełnę mineralną, która sprawdza się również przy uszczelnianiu dachów.
Jak ocieplić poddasze? Przeczytaj nasz artykuł
Dach
Jeśli twój dach od lat wymaga wymiany pokrycia, a ty latami odciągasz kapitalny remont, zadbaj o wykonanie niezbędnych napraw, które pozwolą ci przetrwać kolejną zimę. Sprawdź czy na strychu nie ma przecieków, które świadczą o nieszczelności dachu. I jeśli to możliwe, już wcześniej zaplanuj jego docieplenie. Przy okazji konserwacji dachu, warto zadbać o elementy mu towarzyszące, a więc rynny, które powinny być wyczyszczone i umożliwiać swobodny przepływ np. topniejącego z dachu śniegu. Pomyśl również o bezawaryjnym użytkowaniu dachu w sezonie grzewczym. Specjalne rozwiązania w postaci np. mat grzejących, pozwolą na poradzenie sobie ze zbyt dużą warstwą zalegającego śniegu. Nadmierne obciążenie dachu może prowadzić do jego znaczących uszkodzeń.
Polecamy: Jak zadbać o cegłę klinkierową?
Ogrzewanie domu
Jednym z najistotniejszych elementów systemu grzewczego w domu jest komin. To jego stan warto sprawdzać co roku, nawet jeśli nie ma żadnych przesłanek, że coś może wymagać naprawy. Warto dokonywać regularnych przeglądów przy udziale kominiarza, gdyż upewni nas to, co do prawidłowości jego funkcjonowania a także uchroni przed większymi kosztami związanymi z nieprawidłową eksploatacją.
Przegląd systemu grzewczego jest podstawową czynnością jaką należy wykonać przed zbliżającą się zimą. Jeśli sami nie wiemy, jak się do tego zabrać, powierzmy to zadanie fachowcom, którzy zajmują się ich serwisowaniem. Będziemy mieli wtedy pewność, że użytkowany przez nas piec został sprawdzony i nie będziemy borykali się z niespodziewanymi awariami. Zmniejszy to także ryzyko uszkodzenia kotła i wydłuży sprawne funkcjonowanie całego systemu grzewczego
Dowiedz się jak przygotować oczko wodne do zimy!
Instalacje wodno-kanalizacyjne
Na zimę zamykamy wszelkie dopływy wody, które latem ułatwiają nam pielęgnację ogrodu. Uchronimy się dzięki temu przed zamarzaniem wody w kranie, która może rozsadzić rury i prowadzić do poważniejszych awarii. Zimą dokonywanie tego typu napraw może być bardzo uciążliwe i wiązać się z szeregiem utrudnień w codziennym funkcjonowaniu. Pamiętajmy, że systematyczny przegląd systemu grzewczego jest dużo tańszy niż koszty, jakie powstają w wyniku nieprzewidzianych uszkodzeń. Zatem jesień jest ostatnim czasem, kiedy powinniśmy uporać się z przygotowaniami do sezonu zimowego.
Polecamy: Jak oszczędzić na ogrzewaniu i nie zmarznąć?